Na Zemi azda neexistuje človek, ktorý by nepoznal korporátnu spoločnosť McDonald’s. Ich pobočky nájdete v každom kúte sveta, kde si lační zákazníci pochutnávajú na klasickom Cheeseburgeri či BigMacu. McDonald’s patrí medzi top franšízy a reťazce rýchleho občerstvenia. Ako sa však začala cesta McDonalds?

Nápad dvoch bratov z Kalifornie

Prvú reštauráciu McDonald’s v roku 1948 založili dvaja bratia Maurice a Richard McDonaldovci. Zariadenie na výrobu hamburgerov si kúpili od Raya Kroca, ten im predal mixér na milkshaky. Raya očaril spôsob rýchleho a kvalitného občerstvenia pre čo najviac ľudí. Tento systém sa mu veľmi zapáčil a videl v ňom veľký potenciál. Bratia v tom čase predávali jeden hamburger za 15 centov. Táto suma predstavovala polovicu ceny, ktoré si účtovali konkurenčné podniky. 

Výhodou bolo, že reštaurácia fungovala ako samoobsluha, takže nebolo potrebné platiť čašníkov. Zákazníci dostali svoje jedlo takmer okamžite, pretože hamburgery boli vopred pripravené a teplé. Ray Kroc bol týmto konceptom nadšený a bratom ponúkol franšízový program. Jeho snom bolo otvoriť reštaurácie McDonald’s po celej Amerike.

Otvorenie prvej franšízy

Prvá franšíza McDonald’s bola teda otvorená 15. apríla 1955 v Illinois a v roku 1962 sa  Ray Kroc rozhodol firmu odkúpiť od bratov McDonaldovcov za 2,7 milióna amerických dolárov. Ešte v tom istom roku sa mu podarilo otvoriť 500 reštaurácií McDonald’s, ktoré predali až miliardu hamburgerov

Expanzia do mnohých krajín

V roku 1963 predstavila spoločnosť McDonald’s svojho maskota – klauna s menom Ronald McDonald. Reťazec v nasledujúcich rokoch expandoval na domácom, ale aj medzinárodnom trhu. Do Kanady sa dostal v roku 1967, neskôr do Japonska, Nemecka, Austrálie a Veľkej Británie. Začiatkom 21. storočia bolo funkčných viac ako 35 000 prevádzok vo viac ako 100 krajinách. Hamburgery od McDonald’s chcel vyskúšať každý! 

McDonald’s sa stala skutočne najobľúbenejšou reštauráciou pre rodiny a veľké skupiny, nakoľko kládla dôraz na rýchle, chutné a dostupné jedlo, na ktorom si pochutnávali mladí, starí, jednoducho všetci. V 90. rokoch  McDonald’s expandoval aj do strednej a východnej Európy

McDonalds na Slovensku

V roku 1995 sa americký reťazec dostal aj na Slovensku, prvá prevádzka bola otvorená v Banskej Bystrici, ľudia boli nadšení a všetci sa tešili na slávne hamburgery. V Košiciach sa McDonald’s otvoril v roku 1999 a do roku 2019 bolo na Slovensku otvorených 31 pobočiek. Popri predaji hamburgerov bola na viacerých pobočkách otvorená kaviareň McCafé so širokou ponukou zákuskov, milkshakeov a kvalitnej kávy. 

Tienistá stránka

Úspech spoločnosti McDonald’s prebudil” ľudí, ktorí sa venovali zdravej životospráve, nakoľko rýchle občerstvenie celosvetovo spoluzapríčinilo globálny nárast obezity. Aj z toho dôvodu McDonald’s zaradil do svojho menu zdravšie jedlá, napríklad šaláty, wrapy a v súčasnosti aj vegetariánske a vegánske burgre. Napriek rozhorčeniu vyznávačov zdravého životného štýlu je McDonald’s aj v súčasnosti obľúbený a snaží sa priblížiť všetkým ľuďom. Napokon, jeho úspešnosť vidno na stále vysokých a rastúcich predajoch.

Najnovšie články

Kategórie

Stiahnite si našu brožúrku

Stiahnuť

Máte aj vy záujem o franšízu?

Ozvite sa nám:

milan.tkac@go4pro.sk

+421 948 737 131