O financiách

Financie sú súčasťou nášho sveta a celého nášho života. Aj ty ich používaš a celý život aj budeš. Tiež vlastníš účet v banke, používaš bankovú kartu, kupuješ si veci, kupuješ si aj finančné produkty. Pravdepodobne si niekde poistený, ak chceš mať auto, určite sa tomu nevyhneš. Je na to dokonca aj zákon. Pravdepodobne máš nejaký úver alebo ho niekedy budeš mať, minimálne niekto z tvojej rodiny. Financie sú proste všade.

Je to meradlo, ktorým vyjadrujeme hodnotu vecí, služieb, práce či akejkoľvek inej produkcie. Sú potrebné, inak by sme tú spomínanú hodnotu nevedeli vyjadriť. Nevedeli by sme ju zmerať, nevedeli by sme nič vyhodnotiť. Nevedeli by sme nič určiť a nevedeli by sme to všetko medzi sebou ani spoľahlivo vymeniť.
Peniaze sú energia. Sú vyjadrením, koľko energie bolo vynaloženej na vytvorenie niečoho. Koľko energie sa niekam vložilo, koľko sa vyťažilo, ako sa všetko to snaženie zhodnotilo. Peniaze vyjadrujú, či sme my sami niečo dokázali vytvoriť. Opisujú, čo sme niekomu či niekde dokázali dať. Sú proste energiou, ktorá niekde vznikla a po správnosti by mala aj naďalej plynúť.

Peniaze sa používajú na potrebné a nutné veci, ktoré nás udržujú pri živote. Taktiež sa však používajú na veci, ktoré síce potrebné nie sú, ale sú žiaduce. Sú potom akýmsi nadštandardom a dokážu plniť ľuďom ich rozprávkové sny a túžby. Práve preto je o peniaze vo svete obrovský záujem a okrem poctivej práce sa o ne mnohí snažia aj menej poctivo. Od jednotlivcov, cez rôzne organizácie, až po celé národy, sa využívajú všetky dostupné spôsoby na ich získanie.

Asi všetky organizácie sa snažia získať peniaze od toho, kto ich má, čiže od ľudí z celého sveta. Taktiež aj od teba a odo mňa. Tiež od tvojej rodiny, od tvojich susedov a aj od všetkých v tejto krajine. Mnohé organizácie majú na to skvelé mechanizmy, sú to hlavne finančné inštitúcie. Vedia, ako peniaze fungujú, kde sa nachádzajú a ako ich získať. Vedia ich získať od ľudí, taktiež vedia, ako s nimi zarobiť ďalšie peniaze.

O tých, čo s nimi obchodujú

Na druhej strane sa nachádza obrovitánska skupina ľudí, ktorí väčšinu z týchto vecí nevedia. Živia sa bežnou prácou a svoje peniaze používajú na svoje živobytie. Tieto finančné inštitúcie sa snažia od bežného človeka jeho peniaze získať. Robia to, samozrejme, legálne, dokonca bežný človek si to poväčšine ani nevšimne. Robia to niekedy aj skryte, pretože navonok to vyzerá, že chcú tomu bežnému človeku iba pomôcť. Je pravdou, že mu pomôcť chcú, no chcú hlavne čo najviac zarobiť. Niekedy dokonca aj na jeho úkor. Niektoré banky to robia na nevýhodných úveroch, predražených úrokoch a na premrštených poplatkoch. Niektoré poisťovne zase na vysokom poistnom či komplikovaných podmienkach, ktoré sú pre bežného človeka veľmi ťažko pochopiteľné. Potom sa klient často nechá nahovoriť na poistku, ktorá ho stojí veľa peňazí, no v krízovej situácii ho kryje málo alebo dokonca niekedy vôbec. A veľakrát ani klient sám nerozumie, čo za produkt má.

A práve toto všetko chcem zmeniť. Práve toto neľudské správanie niektorých finančných inštitúcií chcem napraviť. Chcem vniesť ľudskosť do finančného biznisu, aby finančné operácie klientovi iba pomáhali, nie ho žmýkali. Samozrejme, že finančné inštitúcie musia aj zarobiť, no nie na úkor klienta. Majú zarobiť, pretože klientovi pomohli. Chcem, a celou svojou silou presadzujem, aby sa nestávalo, že poctiví ľudia budú prichádzať zbytočne o svoje peniaze. Práve toto je moja práca. Stáť na strane klienta a ochrániť ho pred vlčím hladom finančných korporácií. Ochrániť ho pred premotivovanými predajcami finančných produktov. Pomôcť mu ušetriť, ako sa len dá. Získať mu výhodnú pôžičku, aby mu to pomohlo a nie ho zruinovalo. Pomôcť mu poistiť sa tak, aby bol skutočne bezpečne krytý on aj celá jeho rodina. Dohliadnuť, aby to pre neho bolo skutočne iba prínosné.

Bežne sa totiž stáva aj opak. Dnes, keď naši špecialisti robievajú audit zmlúv, ktoré si klient v minulosti niekde spravil, nachádzame až deväť z desiatich zmlúv, ktoré sú pre klienta nevýhodné. To je naša štatistika. No napriek tomu mu boli predané. Boli výhodné a ziskové možno pre poisťovňu, makléra, finančného poradcu a možno bankára, no pre klienta nie. Prípadne bola výhodná v dobe, keď ju uzatváral, no dnes už nie. Bola mu až deväťkrát z desiatich predaná poistka, ktorá ho kryje zle, mnohokrát vôbec. A toto musí skončiť. Táto nepoctivosť už viac nesmie patriť do tohto sveta a ja som vymyslel, ako sa to dá spraviť.

Milan Tkáč, výňatok z publikácie Franšíza s FIN4YOU

Najnovšie články

Kategórie

Stiahnite si našu brožúrku

Stiahnuť

Máte aj vy záujem o franšízu?

Ozvite sa nám:

milan.tkac@go4pro.sk

+421 948 737 131