Život Oprah Winfrey: Zažila trpké detstvo a patrí medzi najbohatšie ženy na planéte

Život vie byť poriadne nevyspytateľný. Každý z nás kráča po svojej vlastnej, jedinečnej ceste, na ktorej stretávame rôznych ľudí a situácie. Veľa ľudí má pocit, že ich zázemie, pôvod a rodina automaticky predurčujú ich život a že nemajú veľkú moc dosiahnuť úspech, ak nepochádzajú z bohatej rodiny alebo nezdedili obrovský majetok. Tak nejak sa zmieria s tým, že budú žiť stereotypný život s nudnou prácou a priemerným platom. Takéto myslenie je skutočne obmedzujúce. Ak sa občas cítite zúfalo a prepadne vás sebaľútosť, spomeňte si na životný príbeh svetoznámej americkej moderátorky a podnikateľky Oprah Winfrey. Ak ste o ňom doteraz nepočuli, venujte niekoľko minút tomuto článku. Jej neľahké detstvo, odvaha a vytrvalosť sú dôkazom toho, že všetko je možné, keď sa chce!

„Nezáleží na tom, ako ste prišli na svět. Dôležité je, že ste tu.“

Detstvo plné násilia

Oprah Winfrey sa narodila slobodnej tínedžerskej matke, a vyrastala u svojej starej mamy na farme v Mississippi, zatiaľ čo jej matka odišla na sever za prácou. Život na farme bol primitívny, ale babičke záležalo na výchove a starostlivosti o malú Oprah. Už v troch rokoch sa naučila čítať a recitovať rôzne biblické básne a verše. Jej osobnosť a talent sa prejavila už v tak skorom veku.

Život Oprah sa zmenil po presťahovaní sa k matke, s ktorou žila v Milwaukee. Šesťročná Oprah bývala doma sama, zatiaľ čo jej mama pracovala ako slúžka. Aby toho nebolo málo, stala sa obeťou sexuálneho obťažovania a násilia rodinných príslušníkov. Táto nočná mora začala v jej deviatich rokoch a trvala dlhé štyri roky. Samozrejme, že to bolo pre mladú Oprah psychicky zničujúce. Po určitom čase nabrala odvahu a utiekla. Sama sa priznala, že ako tínedžerka bola sexuálne promiskuitná. Netrvalo dlho a v štrnástich rokoch porodila syna, ktorý však neskôr zomrel. V jednom rozhovore uviedla, že sa dokonca pokúsila spáchať samovraždu.

Výchova prísneho otca z nej spravila výbornú študentku

Matka o ňu vôbec nejavila záujem a nakoniec šla bývať k svojmu otcovi do Nashvillu v Tennessee. Narozdiel od jej matky bol prísny a dbal na to, aby bola Oprah vzdelaná. Každý deň ju nútil čítať knihy, až sa z nej nakoniec stala vzorná študentka. Oprah začala na strednej škole pracovať ako moderátorka rádia WVOL. Jej silnou stránkou bola komunikatívnosť na vysokej úrovni a taktiež mikrofonický hlas. Po maturite ju prijali na Tennessee State University, kde študovala rétoriku a herectvo.

Neskôr školu opustila a začala sa naplno venovať televíznej kariére, oficiálne sa stala prvou Afroameričankou, ktorá čítala televízne noviny. Prelomovým bol rok 1984, kedy bola pozvaná do Chicaga na moderovanie ranného polhodinového programu. Diváci si ju okamžite zamilovali a v septembri 1985 vznikla The Oprah Winfrey Show. Šou sa v priebehu nasledujúceho roka vysielala na celoštátnej úrovni a bola na vrchole všetkých priečok. Nezabúdajte na to, že Oprah Winfrey sa na vrchol slávy dostala sama!

V roku 1987 získala jej šou tri ocenenia Emmy a samotná Oprah dostala cenu Broadcaster of the Year. V tom čase bola najmladším človekom, ktorý získal toľko uznania a pocty. Ako iste viete, pre Oprah je typický prirodzený spontánny prejav a takisto veľká dávka empatie. V jej kresle sa vystriedalo veľa slávnych osobností ako napríklad Tom Cruise, Naomi Campbell ale aj legendárny Michael Jackson. Rozhovor s Jacksonom prilákal až 100 miliónov divákov, čo z neho urobilo najsledovanejší rozhovor v televíznej histórii. Časopis Time zaradil Oprah za jednu zo sto najvplyvnejších osôb 20. storočia.

Najlepšie zarábajúca moderátorka v USA

V roku 2006 zarobila až 260 miliónov dolárov a stala sa najlepšie zarábajúcou moderátorkou v USA. Jej majetok sa odhaduje na 2,8 miliardy dolárov. Napriek toľkej sláve nestratila cit, venuje sa filantropii a dobrovoľníckej činnosti. Krásnym gestom bolo to, že darovala viac ako 40 miliónov na podporu žien a detí. Práve ženy sú jej hlavnou cieľovou skupinou, neúnavne vyzdvihuje a inšpiruje všetky ženy na celej planéte. Oprah Winfrey je živým dôkazom toho, že sláva sa dá využiť na dobročinnosť a pomoc mnohým, ktorí sa ocitli v podobnej situácii, akú zažila práve ona v ranom detstve.

„Premeň svoje rany na múdrosť.” – Oprah Winfrey

Najnovšie články

Kategórie

Stiahnite si našu brožúrku

Stiahnuť

Máte aj vy záujem o franšízu?

Ozvite sa nám:

milan.tkac@go4pro.sk

+421 948 737 131