Vision board: ako vám pomôže dosiahnuť sny?

Vision boardy veľa ľudí považuje za obyčajné nástenky s obrázkami alebo stratu času. To však nie je pravda, ich tvorbe sa určite oplatí venovať čas. Dokonca aj celebrity ako Oprah Winfrey či Beyoncé si tvoria vlastné vision boardy. Na prvý pohľad sa môže naozaj zdať, že ide o pokus o umelecký výtvor, no je to užitočný spôsob, ako mať jasno vo svojich cieľoch a dokonca, ako ich dosiahnuť. Ak naozaj neviete o čo ide, čítajte ďalej. 

Čo je to vision board?

Každý človek má nejaké ciele, či už menšie alebo väčšie v osobnom i kariérnom živote. Ak aj možno vie, čo chce dosiahnuť, občas je náročné sa na ne sústrediť. Tvorba vision boardu vizuálne reprezentuje to, čo chcete dosiahnuť. Jednoducho máte ciele každý deň na očiach. Môžete na ňom zobraziť svoj konečný cieľ alebo vašu životnú situáciu napríklad o päť rokov. 

Tvoriť vision board je skutočne zábava! Na chvíľu vás vytiahne od každodenného stresu a pocitovo sa môžete vrátiť do detských čias, keď ste neustále niečo tvorili a vymýšľali. Na vašu nástenku môžete nalepiť rôzne obrázky a text. Je len na vás, čo si vyberiete, fantázii sa medze nekladú. Vision board by mal jasne a pútavo zobrazovať váš cieľ a význam, prečo je pre vás dôležité, aby ste ho dosiahli. 

Ako ho vytvoriť?

Je to veľmi jednoduché. Isto sa u vás doma nachádzajú staré časopisy s množstvom obrázkov. Ak chcete do roka schudnúť 10 kg, môžete si na vision board nalepiť obrázok so štíhlou ženou. Ak nemáte žiadne časopisy, obrázky si vytlačte z internetu. Poďme sa však pozrieť na praktické kroky, ktoré potrebujete poznať predtým, než sa do toho pustíte.

Majte jasno vo svojich cieľoch

Prvou vecou, ktorou si musíte byť istí, sú vaše ciele. Bez jasnej vízie bude nebude tvorba vision boardu efektívna. Zamyslite sa, ktorá oblasť života je pre vás najdôležitejšia. Utrieďte si priority. Najčastejšie chcú ľudia zlepšiť svoje zdravie, finančný blahobyt, vzťahy s rodinou a priateľmi, fyzickú kondíciu alebo túžia vycestovať na svoje vysnívané miesto či osvojiť si nové zručnosti. Keď zistíte, ktorá oblasť je pre vás najdôležitejšia, môžete sa ňou začať hlbšie zaoberať. Netrávte príliš veľa času myšlienkovou analýzou, inak sa môže stať, že nedovolíte veciam, aby k vám prišli samy. Venujte tomu približne desať minút. 

Zhromaždite svoju inšpiráciu

Teraz začnite premýšľať o tom, ako môžete tento cieľ vizuálne zobraziť. Premýšľajte o konkrétnych slovách a obrazoch, ktoré zodpovedajú tomu, čo chcete dosiahnuť. Buďte kreatívni, okrem časopisov a internetu môžete použiť i pohľadnice, nálepky, prírodné materiály, rôzne fixky i potreby z papierníctva. Vytvorte si svoju vlastnú príchuť, ale pokojne sa inšpirujte internetom, aby ste v sebe prebudili kreatívneho ducha

Definujte štýl 

Teraz ste sa dostali do bodu, kedy môžete premýšľať o tom, ako bude vaša nástenka vyzerať. Budete potrebovať klasické plátno alebo starší kartón, nožnice, fixy, lepidlo, flitre či rôzne dekorácie. Najskôr si obrázky a text rozložte na plochu, nelepte ich, kým neviete, ako ich chcete usporiadať. Akonáhle budete spokojní, môžete začať lepiť a tvoriť.

Svoje dielo majte na očiach

Toto je nevyhnutnosť. Svoj vision board vystavte na mieste, ktoré máte stále na očiach. Ak ho umiestnite na zle viditeľné miesto, nebude to mať žiadny efekt. Zaveste ho do vaše spálne, obývačky, kancelárie alebo chodby. Vždy, keď sa budete chcieť namotivovať, vision board vám pripomenie váš zámer.

Je to naozaj účinné?

Tvorba vision boardu je druh vizualizácie. Podľa Psychology Today je táto duševná praktika skutočne nápomocná v dosahovaní cieľov. Zvyšuje sebadôveru, motiváciu, výkon a je to do veľkej miery hnací motor, ktorý vás ženie vpred. Okrem toho je celý proces zábavný a prebudí vo vás hravosť a vnútorné dieťa. A viete, aké sú deti – veselé, vynaliezavé, kreatívne a ambiciózne. Kedy začínate?

Najnovšie články

Kategórie

Stiahnite si našu brožúrku

Stiahnuť

Máte aj vy záujem o franšízu?

Ozvite sa nám:

milan.tkac@go4pro.sk

+421 948 737 131