4 tipy, ako môžu začínajúci podnikatelia ušetriť peniaze

Väčšinu začínajúcich podnikateľov trápi obmedzený rozpočet. S neobmedzenými finančnými prostriedkami by si mohli dovoliť najnovšie vybavenie, zodpovedného asistenta či ľudí, ktorí by pomohli ich firme rásť a relatívne rýchlo dosiahnuť ciele a prosperovať. Mnohí na začiatku podnikania o niečom takom len snívajú, potýkajú sa s nestabilným tokom príjmov, obmedzenými zdrojmi a strachom z budúcnosti. 

Skvelou správou je to, že existuje niekoľko spôsobov, ako môžete ušetriť peniaze a zaistiť vašej firme svetlú budúcnosť a prosperitu. Nasledujúce tipy môžno nepomôžu každému podnikateľovi, keďže každý potrebuje pracovať v adekvátnych podmienkach, no veríme, že mnohým z vás určite pomôžu ušetriť nemalé peniaze.

Pracujte z domu

Ak to vaše podnikanie dovoľuje, uskromnite sa a nejaký čas pracujte z domu, keďže prenájom kancelárskeho priestoru a jeho vybavenie predstavujú najväčšie výdavky pri rozbiehaní vlastného biznisu. Ak sa rozhodnete pracovať z domu, ušetríte tiež na doprave či prenájme parkovacieho miesta, elektrine, vode, plyne, kancelárskych potrebách a podobne. 

Sami sa postarajte o upratovanie priestorov

Je pochopiteľné, že niektorí podnikatelia nemôžu pracovať na diaľku a potrebujú vlastné priestory. Menšie firmy môžu ušetriť na profesionálnych upratovacích službách, keďže mesačne im môžu ukrojiť neveľkú, ale potrebnú časť peňazí. Namiesto toho môžete oveľa menej investovať do vysávača, mopu a základných čistiacich prostriedkov a s čistením a upratovaním si poradíte ľavou zadnou aj sami.

Využívajte bezplatné nástroje a aplikácie

Začínajúci podnikatelia majú k dispozícii množstvo bezplatných riešení, preto ich využite naplno. Nemusíte kupovať drahý softvér, ak ešte zatiaľ neviete, čo presne hľadáte. V prvých dňoch sa zamerajte na experimentovanie a neváhajte využiť skúšobné verzie niektorých programov (napríklad fakturačné systémy). 

Taktiež nepodceňujte silu sociálnych sietí, neváhajte si vytvoriť vlastnú stránku so základnými informáciami ako sú kontaktné informácie, adresa, vaša činnosť či pravidelné uverejňovanie organického obsahu. Po čase však budete musieť investovať aj do platenej reklamy, no začnite pekne postupne a rozhliadnite sa, ktorá platforma je pre vás ideálna.

Buďte menej dychtiví a príliš sa neponáhľajte

Všetci podnikatelia pochopiteľne túžia čo najrýchlejšie uspieť, a to najmä tí noví, ktorí v tejto sfére ešte nie sú zabehnutí a nemajú dostatok skúseností. Často sú presvedčení o tom, že musia svoju firmu rýchlo rozvinúť. Je to lákavá myšlienka, ale rýchly rast a dychtivosť môžu spôsobiť veľa problémov. Ak už na začiatku zamestnáte viac ľudí, investujete príliš veľa financií do špičkového vybavenia alebo sa zameriate na viac vecí naraz, môže vás čakať nepríjemný pád. Takýto prístup sa nevypláca, zamerajte sa na malé, udržateľné a spravovateľné rozhodnutia. Pomaly zájdete ďalej a vždy si vaše budúce kroky dobre premyslite, poprípade neváhajte požiadať o pomoc skúsených ľudí. 

Rozbehnúť svoj vlastný biznis je pre mnohých veľký sen, no aby bol úspešný, treba sa držať pri zemi a rozhodnutia s investíciami príliš neunáhliť. Tým nemáme na mysli, aby ste nemali veľké ciele. Úspešní ľudia stále rozmýšľajú vo veľkom, ale medzi ich dôležité vlastnosti patrí rozvážnosť a schopnosť triezvo uvažovať. Držíme palce. 

Najnovšie články

Kategórie

Stiahnite si našu brožúrku

Stiahnuť

Máte aj vy záujem o franšízu?

Ozvite sa nám:

milan.tkac@go4pro.sk

+421 948 737 131